REMZİ'DE ÇOK SATANLAR

11 - 17 Ekim 2021
TÜRKÇE
İNGİLİZCE
2020
TÜRKÇE
 1. Efsun

  Selahattin Demirtaş

    (Dipnot Yayınları)
 2. Okçu’nun Yolu

  Paulo Coelho

    (Can Yayınları)
 3. Balıkçı ve Oğlu

  Zülfü Livaneli

    (İnkılâp Kitabevi)
 4. Hesap Lütfen!

  Vedat Milor

    (Kronik Kitap)
 1. Dune

  Frank Herbert

    (Hodder & Stoughton)
 2. Rumi

  Peter Washington

    (Random House)
 3. The Jealousy Man

  Jo Nesbo

    (Random House)
 4. Silverview

  John le Carré

    (Penguin)
 5. The Alchemist

  Paulo Coelho

    (HarperCollins)
 6. Norwegian Wood

  Haruki Murakami

    (Random House)
 1. Bir Nefes Gibi

  Ferzan Özpetek

    (Can Yayınları)
 2. Uygarlıkların Batışı

  Amin Maalouf

    (Yapı Kredi Yayınları)
 3. Sarmal

  Murat Ağırel

    (Kırmızı Kedi Yayınları)
 4. Dört Anlaşma

  Don Miguel Ruiz

    (Ötesi Yayıncılık)
 5. Leylan

  Selahattin Demirtaş

    (Dipnot Yayınları)
İyi bir kitap hakiki bir hazinedir.

John Milton

Zülâl Kalkandelen

Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini An­kara’da tamamladı. A.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nü bitirdi. A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi siyaset bilimi dalında yüksek lisans derecesini aldı. 1992-1996 yılları arasında Kültür Bakanlığı’nda görev yaptı. 1997-2000 yılları arasında NTV haber kanalında program koordinatörü olarak çalıştı; başta müzik, sinema ve kitap ile ilgili olmak üzere birçok programın yapımcılığını üstlendi. CNBC-e kanalında program bölümünün yapım sorumlusu olarak görev aldı.

2001’de New York’a yerleşerek Cumhuriyet gazetesinde New York yazıları ve Dış Haberler sayfası için haber yazmaya başladı. 2004 yılında Cumhuriyetçi Parti ve Demokratik Parti kongrelerini, 2012 yılında Demokratik Parti Kongresi’ni Cumhuriyet gazetesi adına izledi. Beş yıl boyunca New York’ta Roll, Aktüel, Tempo gibi dergiler için dünyaca ünlü sanatçılarla röportajlar yaptı.

Türkiye’ye döndükten sonra 2013 yılına kadar Cumhuriyet gazetesi Kültür sayfasında müzik yazıları ve röportajlar kaleme aldı; Cumhuriyet Pazar Dergi’deki “Dünyalı Yazılar” adlı köşesinde Amerika, medya ve siyaset odaklı yazılar yazdı. 

Jeffrey M. Masson’un Tabağındaki Yüz adlı eseri dahil olmak üzere birçok kitabın editörlük ve çevirmenliğini üstlendi. Dinamo FM ve Açık Radyo’da “Vegan Logic” adlı radyo programını hazırlayıp sundu. 

Eylül 2018’de Cumhuriyet gazetesine döndü; “Direnç ve Umut” adlı köşesinde yazmayı sürdürüyor.

Aylık olarak yayınlanan Mikrop dergisindeki “Anti-Türcü” adlı köşesinde hayvan özgürlüğüne odaklanan yazılar yazdı.

2017’den bu yana kurucuları arasında yer aldığı Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu ile hayvan özgürlüğü aktivizmine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 2018’de Şiddetsiz Toplum Derneği’nin verdiği Şiddetsiz Yaşam Ödülü’ne değer görüldü.

 

Başlıca Yapıtları
New York’u Yaşamak (Remzi Kitabevi, Ocak 2003); 30 Saniyede Bush (Remzi Kitabevi, Eylül 2004); Utanmış Sessizlik (Remzi Kitabevi, Mayıs 2005 [roman]); İkinci Cumhuriyetçiliğin Temelleri (Cumhuriyet Kitapları, Aralık 2011); Veganizm: Ahlâkı, Siyaseti ve Mücadelesi (Can Başkent ile ortak yazılan e-kitap-Propaganda Yayınları, Eylül 2013); İkinci Cumhuriyetçiliğin Temelleri, İkinci Gruptan Yetmez Ama Evetçi Liberallere 90 Yıllık İhanetin Mirası (Kırmızı Kedi Yayınevi, Şubat 2018); Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü (Kült Neşriyat, Şubat 2018); Vegan Devrimi ve Hayvan Özgürlüğü, Türkiye’den ve Dünyadan Mücadele Örnekleriyle (Yeni İnsan Yayınevi, Haziran 2021).

Yazarın Kitapları

New York’u Yaşamak

11 Eylül’den Covid-19 Salgınına Son 20 Yıl

Zülâl Kalkandelen