• Dünyada Kitap
  Yerdeniz Serisine Yeni Öykü Ursula K. Le Guin’in ünlü fantastik serisi “Yerdeniz”in ellinci yılı şerefine seriye bir öykü ekleniyor. İki yıl önce e-kitap olarak piyasaya sürülen “The Daughter of Odren(Devamını oku)
 • Hayat Futbolu Taklit Eder *
  Psikolojinin futbol ile ilişkisi denilince akla ilk gelen genellikle, bir psikoloğun, koçun veya yöneticinin soyunma odasında “motive edici” bir konuşma yapmasıdır. Medya da “... bir konuşma yaptı ve (Devamını oku)
 • Murakami’den Yeni Roman
  Haruki Murakami kadar üretken yazar az bulunur. Ülkemizde de her yıl mutlaka bir ya da iki kitabı çevrilen Murakami, en az “İmkânsızın Şarkısı” ve “Sınırın Güneyinde Güneşin Doğusunda”da olduğu gibi d(Devamını oku)
 • Dört Dublinli Bir Kitapta
  Oscar Wilde, James Joyce, Samuel Beckett ve William Butler Yeats’i bir kitapta buluşturan ne olabilir? Yazınsal akrabalıkları mı, yoksa kişisel yakınlaşmalar mı? “Dört Dublinli” isimli bu kitapta, Wil(Devamını oku)
 • Çürümenin Öyküsü: 1990’larda Medya
  Çok yaşlı sayılmam henüz ve hayatımın kalanını iyi niyet ve güzelliğin serpildiği bir dünyada yaşamayı, ne işe yaradıklarını yeni yeni anlamaya başladığım peri masallarından birini anlatabilmeyi arzu (Devamını oku)
 • Vonnegut Okuru İçin Bir Seçenek
  Kurt Vonnegut’un adını, geride bıraktığımız birkaç aydır daha sık duyar olduk. Yakın zamana dek sıkı Vonnegut takipçisinin ayırdında olduğu bir baskı problemi vardı: Dost Kitabevi’nin yayımladığı Vonn(Devamını oku)
 • Gündüz Vassaf’tan Gençlere Armağan
  Gündüz Vassaf’ın yeni deneme kitabı “Ne Yapabilirim?” küresel Gezi gençliğine ve ebeveynlerine ithaf edilmiş. Kitabın alt başlığı “Geleceğe Kartpostallar” da olunca şunu düşünüyor insan, acaba bu, Vas(Devamını oku)
 • Şafak’tan Türkiye’nin Temsili Roman
  “Türkiye, en nihayetinde, gerçekleşmemiş potansiyeller diyarı değil miydi?” diyerek başlıyor Elif Şafak’ın son romanı. “Havva’nın Üç Kızı”, “Meyhane ile cami kadar uyumsuzlardı babası ile annesi” diye(Devamını oku)
 • Çürük Çıkan Armutlar Üzerine
  Modern dönem açısından ebeveynlik çocuğun fiziksel, duygusal, sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçlarını yetişkinlik dönemine kadar destekleme anlamını taşıyor. Her ne kadar insanlık tarihinin en eski(Devamını oku)
 • Mehmet Eroğlu’nun Aforizmaları
  Romanının odağına tüm açmazları, çelişkileri, yaraları ve acılarıyla birlikte “trajik insanı” oturtan Mehmet Eroğlu, elde bir kurşun kalem ve ufak bir not defteri eşliğinde okunmalı bana kalırsa. Çünk(Devamını oku)
 • Yunan Adalarında Tatil Düşünenlere...
  “Ege’nin iki yakası” tartışmalarına bu yaz başında bir yenisi eklendi! Ege’nin Türkiye kıyılarında mı, yoksa Yunanistan kıyılarında mı tatil yapmak daha avantajlıydı? Aslında kıyıda köşede yazılıp çiz(Devamını oku)
 • İlaç Sektörünün Kurbanı Çocuklar
  Psikiyatrik hastalıklar hızla yayılıyor. Hatta dönem dönem bazı hastalıklar moda oluyor. Depresyon, manik depresif, bipolar bozukluk, panik atak gibi hastalık adları günlük dile girdi bile. Eğer hayat(Devamını oku)
Sayı: 128 - Ağustos 2016

Dünyada Kitap

Zeynep Şehiraltı

Yerdeniz Serisine Yeni Öykü

Ursula K. Le Guin’in ünlü fantastik serisi “Yerdeniz”in ellinci yılı şerefine seriye bir öykü ekleniyor. İki yıl önce e-kitap olarak piyasaya sürülen “The Daughter of Odren” (Odren’in Kızı) “Yerdeniz” serisine ait tüm kitapların tek ciltlik yeni baskısına eklenecek.

Artık öykü yazmanın bile çok zamanını aldığını, bir roman yazmaya ise gücünün olmadığını söyleyen 86 yaşındaki yazar, “Yerdeniz”i yayınlamasının otuz iki yılını aldığını, onu olması gerektiği gibi tek bir hikâye olarak bastırmanın da bir on altı yıl daha sürdüğünü ama buna değdiğini de söylüyor.

Kaynak: Alison Flood, The Guardian, 15 Temmuz 2016

 

Salinger’ın Hayatı Film Oluyor

“Buffy the Vampire Slayer” ve “Gilmore Girls” gibi televizyon dizileriyle kariyerine başlayıp daha sonra “Empire”, “The Buttler” ve “Açlık Oyunları” gibi filmlerin senaristliğini yapmış olan Danny Strong, Amerika’nın özel hayatıyla en çok konuşulan yazarlarından J. D. Salinger’ın hayatını konu alan bir film çekiyor.

Kenneth Slawenski’nin “J.D. Salinger: A Life” (J.D. Salinger: Bir Hayat) adlı kitabından uyarlanan film, J.D. Salinger’ın kült romanı “Çavdar Tarlası Çocukları”nın yazımından önceki yıllara odak­lanıyor ve kitabın yazılış sürecine ışık tutma­yı he­defliyor. Film okula uyum sağlayamayan, Eugeune O’Neills’ın kızına kur yapan ve Charlie Chaplin tarafından tartaklanan genç Salinger’la başlayıp, İkinci Dünya Savaşı’nın en kanlı günlerine, oradan da Salinger’ın yazarlık yıllarına değiniyor.

Kaynak: Kara Buckley, The New York Times, 8 Temmuz 2016

 

Saddam’ın Romanı

Eski Irak Başkanı Saddam Hüseyin tarafından yazılan “Defol Git, Lanetli” adlı novella ilk defa İngilizce olarak basılmaya hazırlanılıyor. Kitap 2016 Aralık’ında okurla buluşacak. Ülkemizde de yayınlanan kitap, günümüzden 1500 yıl önce Fırat Nehri kıyısında yaşayan ve bölgelerini zorla ele geçirmeye çalışan bir gruba karşı koyan bir kabilenin hikâyesini anlatıyor. Kitabın el yazmalarını Saddam Hüseyin’in kızı tarafından bulunmuş ve kitap ilk olarak 2005 yılında Ürdün’de basılmış, hemen akabinde hükümet tarafından yasaklanmıştı. Yasağın ardından ise korsan kopyaları tüm Ortadoğu’da elden ele gezmeye başladı. 2006 yılında ise Japon bir yayınevi, kitabı “Şeytan’ın Dansı” adıyla bastı.

2003 yılına kadar Irak’ta okullarda okutulan Saddam Hüseyin’in, “Yazar” mahlasıyla yayınladığı üç romanı daha var. Bunlardan ilki 2000 yılında yayınlanmış “Zabibah and the King” (Zabiba ve Kral), ikincisi 2001 yılında basılan politik roman “The Fortified Castle” (Güçlendirilmiş Kale), üçüncüsü ise otobiyografik öğeler de içeren “Men and the City” (Erkekler ve Şehir).

Kaynak: Sian Cain, The Guardian, 11 Temmuz 2016

 

Margaret Atwood’dan Çizgi Roman

Kanadalı yazar Margaret Atwood’un yeni projesi bir hayli ilginç; kendisi şu sıralar bir çizgi roman hazırlamakla meşgul. 9 Eylül’de okuyucuyla buluşacak olan “Catbird” (Kedikuş) yarı kedi yarı kuş olan bir süperkahramanın maceralarını ko­nu alıyor. Tahmin edebi­leceğiniz gibi bu karışım süper güçlerle çatışmaları ve kişilik sorunlarını da yanında getiriyor.

Kanadalı çizer Johnnie Christmas ve renklendirmeci Tamra Bonvillain’ın hayat vereceği çizgi romanın gelirleri de Nature Canada öncüllüğünde yürütülen bir hayvan hakları projesine gidecek. “Catbird” Atwood’un çizgi romanla ilk tanışması değil. Kanadalı yazar 1970’lerde “Kanadian Kulture Komiks” adlı bir çizgi roman köşesi hazırlamıştı.

Kaynak: CBC, 15 Temmuz 2016

 

Hint Yazara İyi Haber

Yazdığı roman sonrasında aşırı sağ gruplardan tehditler alan ve bu tehditler üzerine yazın hayatını bıraktığını açıklayan Perumal Murugan’a Hint bir yargıçtan destek geldi. Yazar, “One Part Woman” (Bir Parça Kadın) adlı romanında bir kadının hamile kalmak için tartışmalı bir Hindu doğurganlık ayinine katılmasını anlatıyordu ve “Hindu âdetleri ve dini yazılara hakaret ettiği” gerekçesiyle aşırı sağcı Rashtriya Swayamsevak Sangh örgütü tarafından hedef gösterilmişti.

Yazar hakkında suç duyurusunda bulunulmasını isteyen dilekçelere yönelik olarak Madras Yüksek Mahkemesi yargıcı Sanjay Kishan Kaul, Murugan’ın ifade özgürlüğünü savundu ve yazdığı 150 sayfalık hükümde fikirlerini şöyle dile getirdi: “Perumal Murugan korku altında yaşamamalı… Yazmaya ve edebi sınırlarını geliştirmeye hakkı olmalı. Başkaları onun kullandığı malzeme ve tarzını eleştirse bile yazdıkları edebiyata yapılan bir katkı olarak ele alınmalı…”

Kaynak: Vidhi Doshi, The Guardian, 7 Temmuz 2016