• Dünyada Kitap
  Watson’ın Feminist Kitap Kulübü Harry Potter filmleriyle kendini dünyaya sevdiren ve birkaç senedir feminist/aktivist kimliğiyle öne çıkan oyuncu Emma Watson Twitter’dan bir kitap kulübü kurduğunu açı(Devamını oku)
 • Cinlerin ve Enis Batur’un İstanbulu
  Kent savunması, toplumsal belleğin bir parçası olarak mekânlar, ağaçları sökmeye girişen dozerler, dozerlerin önüne kendini siper eden insanlar. İstanbul dediğimde bu kavramlar ve görüntüler hücum edi(Devamını oku)
 • Murakami’nin Hemingway’e Selamı
  Edebiyat dünyasının Nobel Ödülü’nü ne zaman alacağını merakla beklediği, Türkiye’de de hatırı sayılır bir okur kitlesine sahip Japon yazar Haruki Murakami’nin yeni öykü kitabı “Kadınsız Erkekler” Doğa(Devamını oku)
 • Çağın Ana Problemleri Bir Kitapta
  21. yüzyılın ilk çeyreğinde faşizm, ırkçılık, ayrımcılık insanlığın acil gündem maddelerini oluşturmaya başlarken; dünya çapında düşünürlerin bu kavramlar üzerine kaleme aldığı yazıların yer aldığı bi(Devamını oku)
 • Yazar ile Okur Arasında
  Çoğumuz kocaman bir kalabalığın içerisinde hiçbir zaman yetmeyen zamanla yarışarak yaşamaya çalışıyoruz. Bir parça sükûnet için çekildiğimiz köşelerimizde yaşadığımız günü gözden geçirirken birçok şey(Devamını oku)
 • Virgüle Övgü
  “Noktalama işaretlerinden yoksun bir metin yazabilir misin?” diye sordum kendime. Belki sadece nokta kullanarak ya da sadece ünlem işaretiyle. Yahut da sadece ağır başlı bir virgülle, uzunca bir metin(Devamını oku)
 • Epik Bir Arkadaşlık Hikâyesi
  “Napoli Romanları” yayınlandığı her ülkede listeleri altüst ederek son zamanların edebiyat olayı haline geldi. Ülkemizde de geniş bir okur kitlesi yakalayan Elena Ferranti’nin “Benim Olağanüstü Akıllı(Devamını oku)
 • Öğrenmenin Yolları ve Felsefesi
  Hacı Bektaş-ı Veli, “Bilim, gerçeğe giden yolları aydınlatan ışıktır,” der. Bilinmeyeni bilinir kılmak için öğrenmek; bunun için de bilgiyi toplamak, birleştirmek, birbiriyle ilişkilendirmek, farklı b(Devamını oku)
 • Sonsuzluğun Sonu: Sınırsızlığın Başlangıcı
  “Yazmak için önce bir sorun ve o sorunun çözümünü düşünüyorum. Ancak bundan sonra yazmaya başlıyorum; hikâye, ilerledikçe geliştiği için karakterlerin başlarına neler geleceğini, güçlükleri aşmayı nas(Devamını oku)
 • Zihnin Zenginlik Hali: Aylaklık
  Jerome K. Jerome, eskilerin deyişiyle velût bir yazar. Deneme, oyun, öykü, roman, şiir gibi birçok farklı türde kalem oynatmış. Bununla birlikte onu 19. yüzyıldan günümüze taşıyan kitapları, farklı tü(Devamını oku)
 • Okusak da Okumasak da...
  “Eleştirisini yapacağım bir kitabı asla okumam; insan o kadar etkileniyor ki.” Elimdeki kitabın henüz epigraf sayfasındayım ve Oscar Wilde’ın bu cümlesi karşıladı beni. Üstelik elimdeki kitabı, tam da(Devamını oku)

Öğrenmenin Yolları ve Felsefesi

Hacı Bektaş-ı Veli, “Bilim, gerçeğe giden yolları aydınlatan ışıktır,” der. Bilinmeyeni bilinir kılmak için öğrenmek; bunun için de bilgiyi toplamak, birleştirmek, birbiriyle ilişkilendirmek, farklı bilgilere ulaşmak ve bu bilgileri kullanabilmek gerekir.

Öğrenme üzerine kısa ve özlü bir şekilde yazılmış olan Zuhal Baltaş imzalı “Ah Bu Öğrenme” isimli kitap, öğrenmenin bu yönünü irdelerken, öğrenmeyi hızlandıracak yaklaşımları okurun bilgisine sunuyor.

İş yapma biçimlerindeki anlayış ve uygulama değişikliklerinin hızla arttığı günümüzde öğrenmenin kaçınılmazlığı, yeni bilimsel arayışları zorunlu kılmıştır. Bilginin nihai amacı, yaşam süresini uzatmak ve hayat kalitesini artırmaktır. Dolayısıyla toplumsal yarar, bilimin ışığındaki bilgileri öğrenerek ve bu temelde bilgi üreterek oluşturulur.

Öğrenme sürecinin, yaşamı sürdürmek için koşulları farklılaştırma veya zorunlu durumları kabul ederek uyum sağlama olarak karşımıza çıktığını vurgulayan Baltaş, sürecin ilk adımının temel ihtiyaçları karşılamayı öğrenmek olduğunu hatırlatıyor. İhtiyaçlar hiyerarşisinin bu aşamasında, hayatta kalmak için öğrenilenler yer alıyor. Yeni yollar bulma ve uyum sağlama becerisi de hayatta kalmayı sağlıyor.

Zuhal Baltaş, “Ah Bu Öğrenme” adlı kitabının önsözünde, “Kurum akademilerinin ve eğitim bölümlerinin çalışmaları, profesyonellerin ve toplum liderlerinin gelişiminde bilimsel veriye dayalı bilginin yaygınlaşmasını ve uygulanmasını sağlamalıdır. Amacımız, öğrenmeyi bu yönde hızlandıracak yaklaşımları tanıtmaktır,” diyor.

“Ah Bu Öğrenme”, Zuhal Baltaş, 72 s., Remzi Kitabevi, 2016