• Dünyada Kitap
  Kitap Okuyanlar Daha Uzun Yaşıyor Yale Üniversitesi öğretim üyeleri Avni Bavishi, Martin Slade ve Becca Levy’nin yaptığı araştırma için elli yaşın üstünde 3635 denek üzerinde çalışıldı. Araştırmaya ka(Devamını oku)
 • Pagoda’da Saklı Bir Kalp…
  Bugüne dek çocuklar için yazan, ayrıca birçok çocuk-gençlik romanını Türkçeye kazandıran Zeynep Alpaslan, bu kez yetişkinlere seslenen bir ilk romanla okurun karşısına çıktı. Zeynep Alpaslan ismini, ç(Devamını oku)
 • Grangé’dan Yeni Bir Seri Katil Hikâyesi
  Polisiye severlere müjde: Gerilim polisiye türünün önde gelen temsilcilerinden Fransız yazar Jean-Christophe Grangé’ın 2015 yılında yayımlanan ve çıkar çıkmaz çok satanlar listelerine kurulan romanı “(Devamını oku)
 • Tenten Edebiyat mıdır?
  Çizgi roman dünyasının kıyılarına adım atıp da Tenten’i tanımayanımız yoktur. Hadi kitaplar olmadı çizgi filmlerinden biliriz Belçikalı gözü pek gazeteci Tenten’i. Belçikalı çizer Hergé’nin yarattığı (Devamını oku)
 • Stephen King’i Bile Korkutan Bir Roman
  Hayaletleri ilk önce kim yarattı? Eski inanışlar mı? Yoksa onlar, insanların korkularını ifade ediş biçimlerinden biri, korkunun vücut bulmuş hali mi? Kim bilir belki de onu ilk kez bir delinin hezeya(Devamını oku)
 • “Çalışma”yı Nasıl Kavramsallaştırırdınız?
  “Çalışmak” geçimimizi nasıl sağladığımızdan başlayıp kimliğimizi nasıl inşa ettiğimize kadar uzanan etki alanıyla hem tek tek bireyler olarak hem de bir bütün olarak toplumumuzun varoluşundaki merkezi(Devamını oku)
 • Fawer’den Oz Büyücüsü Uyarlaması
  Adam Fawer ismini tüm dünyaya 2006 yılında yayınlanan ve dünya çapında 18 dile çevrilen “Olasılıksız” ile duyurmuştu. İlk kitabıyla hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinen Fawer’in ikinci kitabı “Emp(Devamını oku)
 • Yeni Tatlar Arayanlara...
  Acı, tatlı anılar, hayatın tuzu biberi yaşanmışlıklar, aynı sofradaki lezzetler gibi tadı damağımızda kalan kelimeler... Yemek yemeyi büyük bir keyif haline getiren, sofrasını dostlarla paylaşmayı ve (Devamını oku)
 • Yeniçeri’nin Romanı
  1800’lü yılların başında Osmanlı Batı’da ve Doğu’da topraklarını kaybetmeye başlamış, hızla modernleşen Avrupa karşısında geri düştüğünün farkına varmıştı. Yüzyıllar boyunca Osmanlı’ya hizmet eden Yen(Devamını oku)
 • Bir David Cronenberg Nostaljisi
  Zamanında, 1986 yapımı “Sinek” (The Fly) filminden fazlaca etkilendiğimi hatırlıyorum. Yeniden, yeniden ve yeniden izlemiştim. Nedeni ise net değil kafamda. Belki hikâyenin merkezindeki teleportasyon (Devamını oku)
 • Bütün Bunlar Hayat İşte…
  Kadın kahramanlara karşı derin bir merakım ve inkâr edemeyeceğim bir düşkünlüğüm var. Okurluk yolculuğum boyunca pek çoğuyla kitaplar bittikten sonra da uzun vakitler geçirdim. Bende derin izler bırak(Devamını oku)
 • Muazzez İlmiye: Asırlık Bir Çınar
  Herhangi bir haber kaynağı içerisinde 100 yaşında ya da 100 yaşını aşmış bir insanla ilgili bir haber okuduğumda ya da gördüğümde aklıma gelen hayatın bütün zorluklarına rağmen insanın bu kadar uzun y(Devamını oku)
Sayı: 129 - Eylül 2016

Dünyada Kitap

Zeynep Şehiraltı

Kitap Okuyanlar Daha Uzun Yaşıyor

Yale Üniversitesi öğretim üyeleri Avni Bavishi, Martin Slade ve Becca Levy’nin yaptığı araştırma için elli yaşın üstünde 3635 denek üzerinde çalışıldı. Araştırmaya katılanlar iki gruba ayrıldı ve kitap okuyanlardan haftada en az üç buçuk saat kitap okumaları istendi. 12 yıl süren araştırma sonucunda haftada 3.5 saat kitap okuyanların ölme oranlarının %23 azaldığı ortaya çıktı, 3.5 saatten az süreyle kitap okuyanlarda ise bu oran %17 olarak belirlendi. Araştırma sonucunda kitap okuyanların okumayanlardan yaklaşık iki yıl daha uzun yaşadığı ortaya çıktı.

Araştırmacılar dergi ve gazete gibi yayınların bu kapsama girmediğini belirtiyor.

Kaynak: Allison Flood, The Guardian, 8 Ağustos 2016

 

Son İran Şahı’nın Savunucusu

Ortadoğu uzmanı ve profesör Andrew Scott Cooper yeni kitabı “The Fall of Heaven” (Cennetin Düşüşü) adlı kitabında İran’ın devrik şahı Rıza Pehlevi’ye farklı bir ışık altında bakmayı amaçlıyor. Cooper’a göre Şah, Batı dünyasının tanıdığı despot ve eli kanlı lider yerine, İran’ın modernleşmesine aracı olan ve kadınlara daha önce sahip olmadıkları imkânlar veren biri.

Cooper, Şah döneminde de kanlı olaylar olduğunu reddetmiyor, ancak bu olayların Batı basınının abarttığı kadar büyük olaylar olmadığının ve Şah’ın hüküm sürdüğü dönemin Humeyni’nin döneminden çok daha barış dolu olduğunu savunuyor. Tezlerini Kızıl Haç ve İran devletinin kaynaklarına dayanarak destekleyen yazar, o dönemde Amerikalıların İran’da gerçekten neler olduğunu bilmediklerini de savunuyor.

Kaynak: David Holahan, USA Today, 14 Ağustos 2014

 

Hemingway’in Evinde Hırsızlık

Sinemaya da aktarılan ve kült eserler arasına giren “Las Vegas’ta Korku ve Nefret”in yazarı Hunter S. Thompson’ın Hemingway’in evini ziyareti sırasında bir geyik boynuzu çaldığı ortaya çıktı. 2005 yılında intihar eder yazarın dul eşi Anita Thompson, Hemingway’in ailesiyle irtibata geçerek boynuzu iade etti.

Anita Thompson, Hunter S. Thompson’ın 1964 yılında bir deneme yazmak için hayranı olduğu Hemingway’in evini ziyarete gittiği ve bu sırada kendine engel olamayarak geyik boynuzlarını çaldığını söyledi. Boynuzları kendi garajına takan Thompson’ın daha sonra onları geri vermek istediğini ama bunu hiçbir zaman gerçekleşti­remediklerini söyleyen Anita Thompson, Hunter S. Thompson’ın yaptığından utanç duyduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Alison Flood, The Guardian, 15 Ağustos 2016

 

J. K. Rowling’in Asa Kavgası

İngiltere’nin Huddersfield kentinde büyücüler için asalar satan Richard Carter’ın, asalarının “gerçek büyücüler” için olduğunu söyleyip Harry Potter hayranlarını dükkânına sokmadı. Carter’ın Harry Potter hayranlarını dükkânına sokmadığı haberini öğrenen J. K. Rowling, haberin linkini paylaşarak “Öyle mi? Bence onlar gerçek asa değil,” diye ekledi. Bunun üzerine dükkân sahibi, asalarının oyuncak değil ruhani nesneler olduğunu ve bu yüzden Harry Potter hayranlarına satış yapmak istemediğini belirtirken bir yandan da Harry Potter hayranlarına ayrımcılık yapmadığını, eğer ruhani gelişimleri için istiyorlarsa onlara da asa satabileceğini sözlerine ekledi. Dükkânın müdavimleri ise J. K. Rowling’i kendi inançlarına saygı göstermemekle suçladı.

Kaynak: ABC News, 16.08.2016

 

George RR Martin’den Yeni Dizi

“Taht Oyunları”nın yazarı George RR Martin’in bir roman serisi daha televizyona taşınıyor. Tamamı yirmi iki kitaba ulaşan ve RR Martin’in yönetiminde çeşitli yazarların katkıda bulunduğu “Vahşi Kartlar” Universal Cable Productions tarafından uyarlanacak. Yazarın internet sitesinde verdiği habere göre proje üzerinde çalışmalara hemen başlanacak ve televizyon dizisi birkaç sezon sürecek şekilde çalışılacak.

Ancak George RR Martin, “Taht Oyunları” dizisi için HBO’yla yaptığı sözleşme gereği senaryo ve proje geliştirme aşamasına bizzat dahil olamayacak, onun yerine “Taht Oyunları” serisinin yeni kitabını yazmaya odaklanacak.

Kaynak: RTE.com, 8 Ağustos 2016